
Bent u hoog opgeleid, 35+ en op zoek naar ander werk in de regio Rotterdam? Hanneke Dijkman, coach biedt professionele en warme coaching.
Hoogbegaafd aan het werk
Zijn u collega’s bijna allemaal langzamer met denken dan u? Wordt u lang niet altijd begrepen en gewaardeerd? Wordt u vaak tegengewerkt? Misschien bent u dan wel hoogbegaafd. Hier een aantal websites en boeken waar u wellicht iets aan heeft.
De startpagina voor hoogbegaafden en werk geeft toegang tot sites over kenmerken, activiteiten, loopbaancoaching, herkennis, levensverhalen, workshops, boeken, etc.
Hoogbegaafdheid werkt niet altijd goed, stelt Friederike de Raat. Hoogbegaafden zijn lang niet altijd succesvol. Ongeveer een derde heeft in meer of mindere mate problemen op het werk. Door hun bijzondere gaven raken ze geïsoleerd of hebben ze vaak conflicten. Een deel van de hoogbegaafden is succesvolle captain of industry, doch ook ruim 2 procent van de zwervers in Nederland is hoogbegaafd. In dit artikel stelt Frans Corten: “Je moet hoogbegaafden intellectueel uitdagen, maar emotioneel weinig belastend werk laten doen en dat betekent zo min mogelijk prikkels: geen muziek tijdens het werk, geen telefoon, geen mensen die in- en uitlopen.”
Dini van der Heuvel, moeder van een hoogbegaafd kind, zette op haar blog veel informatie over hoofdbegaafdheid. Ook over hoogbegaafdheid en werk. Daar staan o.a. een lijst van problemen die hoogbegaafden tegenkomen op hun werk en hoe hun werkomgeving tegen hen aan kijkt. Ook staan er beroepen die goed passen bij hoogbegaafden, zoals adviesfuncties, creatieve beroepen en specialistische functies in verschillende sectoren.
Het boek “Ongeleide projectielen op koers, Werken en leven met hoogbegaafdheid”
van Noks Nauta en Sieuwke Ronner bevat elf voorbeelden van hoogbegaafde volwassenen beschreven, die hun eigen weg zoeken nadat zij uit de koers zijn geraakt. Zij bieden, naast de voor vele hoogbegaafden herkenbare en soms humoristische verhalen, concrete handvatten om richting te geven aan talenten. Talenten, die je als hoogbegaafde al in huis hebt, maar die er om welke reden dan ook niet uit komen. Noks Nauta geeft ook workshops over dit onderwerp.
Het boek “Hoogbegaafd. Dat zie je zó!” is het verslag van een onderzoek naar en een symposium over zelfbeeld en imago van hoogbegaafden. Redactie van Maud Kooijman-van Thiel. Het geeft een nieuwe definitie van een hoogbegaafde: een hoogbegaafde is een snelle en slimme denker, die complexe zaken aankan. Autonoom, nieuwsgierig en gedreven van aard. Een sensitief en emotioneel mens, intens levend. Hij of zij schept plezier in creëren.
Een ander zelfhulpboek is “Verleid jezelf tot excellentie! Gereedschap voor extra intelligente mensen” van Willem Kuipers in samenwerking met Annelien van Kempen. Het boek geeft antwoord op vragen als: Wie zijn extra intelligente mensen? Excellentie, wat is dat? Is het arrogant om excellent te willen zijn? Ben ik wel goed genoeg?
In “How to charm gifted adults into admitting giftedness: their own and somebody else’s” geeft Willem Kuipers in 17 pagina’s weer waarom het voor volwassenen moeilijk is om toe te geven dat ze hoogbegaafd zijn. Willem Kuipers en Annelies van Kempen hanteren in hun loopbaanbureau het begrip Xi, dat staat voor eXtra intelligentie.
Voor meer informatie en lotgenotencontact is de Vereniging Mensa Nederland.
Mensa is een internationale organisatie van en voor zeer intelligente mensen met ruim 100.000 leden. Lid worden kan ieder die op een erkende intelligentietest scoort bij de hoogste 2 procent van de bevolking. Mensa Nederland telt ongeveer 3500 leden.
Wilt u weten of u hoogbegaafd bent? Er zijn diverse testen te vinden op internet:
- de thuistest van Mensa geeft een indicatie of u tot de doelgroep van Mensa behoort.
- de klassieke IQ test kost 9,50 euro.
- Pi company biedt een gratis test, genaamd de Connector Ability.
De bron van de strip is iequ, een site speciaal bedoeld voor hoogbegaafde jongeren.